-0.8 C
București
vineri, februarie 7, 2025

Dincolo de nelipsitele borduri, gardul Cimitirului Bellu este acoperit de iederă

 [sectorul 4]- Cimitirul Bellu. Monument istoric. Patrimoniul istoric nu este o prioritate pentru administrația sectorului. Cu ocazia lucrărilor la pasajul pietonal au loc lucrări ,,frumoase’’ și în zona adiacentă.

Dincolo de nelipsitele borduri, gardul Cimitirului Bellu este acoperit de iederă. Cu mult beton și garduri. Ca să fie frumos. Oare așa să fie ? Este monument istoric!

Așa că s-a construit lângă gard un alt gard.Că sunt lucruri ,,permise” conform legii pot înțelege dar și alea au niște limite.

Legea autorizării în construcții 50/1991 cu modificări și completări prevede :”(2)Se pot execută fără autorizaţie de construire/desfiinţare următoarele lucrări care nu modifică structura de rezistenţă şi/sau aspectul arhitectural al construcţiilor amplasate în zone de protecţie a monumentelor sau în zone construite protejate, care nu sunt monumente istorice clasate sau în curs de clasare, ori dacă acestea nu reprezintă construcţîi cu valoare arhitecturală sau istorică, stabilite prin documentaţii de urbanism aprobate:a) (îi)lucrări de reparaţii minore la finisaje exterioare cu condiţia să se păstreze materialul, culoarea şi textura finisajului;f)reparaţii la împrejmuiri, acoperişuri, învelitori sau terase, trotuare, ziduri de sprijin ori scări de acces, atunci când nu se schimbă forma acestora şi materialele din care sunt executate;,,Bucureștiul are 7 mp de zonă verde publică pe cap de locuitor. Media europeană este de 18 mp. Dar asta nu înseamnă să intervenim în spațial public sub pretextul că inverzim sectorul. Nu mai punem la socoteală banii cheltuiți pentru această lucrare și cât o să coste întreținerea acesteia.

Dacă tot se realizează astfel de lucrări ,,frumoase’’ ar trebui să ne întrebăm și cât ne costă. Că dă bine la lista cu ce s-a făcut înțeleg. Nu înțeleg de ce nu sunt implementate măsuri mai puțin invazive și mai ecologice. Pentru că betonul nu este una dine ele, scrie Dan Călina.

Acesta este un site cu caracter informativ și educativ . Publicam aceste informații pentru cunoștințele culturale ale publicului. Dacă doriți să eliminăm o postare sau să facem modificări, vă rugăm să ne contactați. Nu intenționăm încălcarea dreptului de autor.

Cele mai noi

Din aceeasi categorie