Caritatea, făcută cu cap, eficiență si rezultatele alea care se vad pe termen lung e o profesie. Și ca orice profesie, se face cu respect față de oameni – de donatori și de beneficiari – cu responsabilitate inclusiv pentru demnitatea lor, pentru poverile lor, cu răbdare și investiții mai ales în oameni.
La Taica Lazăr, magazin de caritate, funcționează de câțiva ani și tocmai s-a mutat în casă nouă, mai mare, la baza Dealului Mitropoliei, pe Bibescu Vodă 18.
Funcționează simplu: primesc donații, pe care ori le pun în vânzare la în magazin, ori le distribuie direct în comunități.
Principiul de bază este ca toate lucrurile donate – cărți, haine, decorațiuni, bijuterii – să fie noi sau în stare foarte bună și curate. Adică, donați doar ce ați cumpăra, la rândul vostru, făra ezitare.
Pe pagina de facebook, actualizată zilnic, puteți rezerva obiecte din magazin.
Tot acolo sunt detaliile campaniilor pe care le derulează, parte dintre acestea dedicate copiilor internați la Marie Curie.
de The Hungry Mole
Acesta este un site cu caracter informativ și educativ . Publicam aceste informații pentru cunoștințele culturale ale publicului. Dacă doriți să eliminăm o postare sau să facem modificări, vă rugăm să ne contactați. Nu intenționăm încălcarea dreptului de autor.